Faaliyetlerimiz

İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Davası Nasıl Açılır? Şartları, Süreci

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu kira hukuku avukatı kadrosu ihtiyaç nedeniyle tahliye davası, kira bedellerini artırmak için kira tespit davası, kiranın ödenmemesi nedeniyle tahliye davası ve yazılı taahhütname nedeniyle açılacak kira hukuku davaları ve tahliye davalarında avukatlık hizmetleri vermektedir.

Konu Başlıkları

Ayrıca iş yeri ve konut kira sözleşmesi hazırlanmasıtahliye taahhüdü hazırlanması ve ihtiyaç sebebiyle tahliye, kiraya verenin kiralanan konut veya iş yerini tahliye ettirmesi hallerinde meydana çıkan uyuşmazlıklarda danışmanlık, arabuluculuk ve avukatlık hizmeti vermekteyiz.

İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Davası Nedir?

İhtiyaç nedeniyle tahliye davası, kiracının oturduğu konutun sahibinin, kendisinin, eşi veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin oturması için zorunlu hallerde, kiracının tahliyesini talep ettiği bir hukuki süreçtir. Bu dava, Türk Borçlar Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca açılır.

İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Davası Şartları Nelerdir?

İhtiyaç nedeniyle tahliye davası için belirli şartlar bulunmaktadır:

 1. Kiracının oturduğu konutun, kiraya verenin veya kiracının kendisinin, eşi veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin oturması için zorunlu olması gerekmektedir.
 2. Kiracının, zorunlu olarak taşınma ihtiyacının doğması.
 3. Kiracının, tahliye talebinde bulunan kiraya verene bu ihtiyacını bildirmesi.
İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Davası

İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Davası Nasıl Açılır?

İhtiyaç nedeniyle tahliye davası, Türk Borçlar Kanunu‘nun 347. maddesi gereğince kiracının, kiraya verenin veya kiracının kendisinin, eşi veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin oturması için zorunlu hallerde konutun tahliyesini talep ettiği bir hukuki süreçtir.

Bu durumda, kiracının oturduğu konutun, tahliye talep eden kişinin oturması için zorunlu olması ve kiracının taşınma ihtiyacı doğması gerekmektedir. Kiracının, taşınma ihtiyacının doğduğunu ve talebini belirten bir bildirimde bulunması da önemlidir.

İhtiyaç nedeniyle tahliye davası, mahkemeye başvurularak açılan bir davadır ve sürecin doğru yönetilmesi için tecrübeli bir avukatın danışmanlığı önem arz etmektedir. İstanbul’da hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri sunan Akkaş Hukuku Bürosu, ihtiyaç nedeniyle tahliye davası gibi konularda müvekkillerine profesyonel destek sağlamaktadır.

İhtiyaç nedeniyle tahliye davası gibi karmaşık ve hassas konularda profesyonel destek almak, sürecin doğru ve hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir. Uzman avukatlarımız, tecrübeleri ve bilgileriyle size en iyi şekilde yardımcı olmak için buradadır.

Eğer ihtiyaç nedeniyle tahliye davası ile ilgili danışmanlık almak veya hukuki destek almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Size en iyi hizmeti sunmak için buradayız.

İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Davası Detayları

Ülkemizde 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 Türk Borçlar Kanunu6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanunu yürürlükten kaldırmıştır.

Eğer kiraya verenin kendisinin, eşinin, altsoyunun, üstsoyunun veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut ihtiyacı varsa belirli süreli sözleşmelerde kira sözleşmesinin sonundan itibaren, belirsiz süreli sözleşmelerde ise kanundaki fesih sürelerine uyarak belirlenen tarihten itibaren 1 ay içinde ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açabilir.

Burada ihtiyaç gerçek ve samimi olmalıdır. Örnek olarak reşit olmuş veya evlenmiş evladın bu evde oturmak istemesi gerçek ve samimidir. İşyeri ihtiyacı ise aynı kişiler açısından icra edilecek bir meslek veya sanata yönelik olmalıdır. Yine Yargıtay kararlarına göre ihtiyaç sürekli ve zorunlu olmalıdır.

Örnek olarak kiralayanın başka bir yerde boş evi varsa bu durum ihtiyacın zorunlu olmadığı olarak değerlendirilir veya kısa süreli bir ihtiyaç için de aynı durum söz konusudur. Bu davanın açılması için kanunda süreler vardır.

Kiraya veren bu davadan sonra haklı bir sebep olmadıkça 3 yıl içerisinde evi bir başkasına kiraya verememektedir. Eğer verirse ve kiracı bu sebepten dolayı dava ederse kiracının uğradığı zararı tazmin etmekle yükümlüdür.

Kira Hukuku Avukatlık Hizmetlerimiz

 • Tahliye davası açılması ve takibi
 • İhtiyaç nedeniyle tahliye davası
 • Kira tespit davası açılması ve takibi
 • İhtiyaç sebebiyle tahliye davası açılması ve takibi
 • Yeniden imar sebebiyle tahliye davası açılması ve takibi
 • Kira sözleşmesi hazırlanması
 • Tahliye taahhüdü hazırlanması
 • Kira alacaklarının tahsili için icra takibi açılması ve takibi
 • Kira ödenmemesi nedeniyle tahliye işlemleri yapılması

Kiracı Tahliye Davaları için Bize Ulaşın

İhtiyaç nedeniyle tahliye davası, kiracının oturduğu konutun sahibinin, kendisinin, eşi veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin oturması için zorunlu hallerde, kiracının tahliyesini talep ettiği bir hukuki süreçtir. Bu dava, Türk Borçlar Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca açılır.

1992 yılında kuruluşundan bugüne çalışmalarına devam eden Akkaş Hukuk Bürosu‘na ve ihtiyaç nedeniyle tahliye davası için avukat kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!