Faaliyetlerimiz

Gözaltına Alma, Gözaltı Süresi ve İtiraz

İstanbul ceza avukatı kadromuz gözaltına alma, gözaltı süresi ve itiraz ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Gözaltına alma, bir savcılık kararıyla kolluk kuvvetleri (polis, jandarma) tarafından şüphelinin geçici olarak özgürlüğünün sınırlanmasıdır. Gözaltı, kişinin serbest hareketini devlet tarafından geçici olarak kısıtlandığı andan itibaren başlar. Ceza muhakemesinde bir koruma tedbiri olan gözaltına alma, şu karakteristik özelliklere sahiptir:

  1. Kişisellik: Gözaltına alma işlemi, şüpheli kişiyle sınırlıdır. Suç şüphesi bulunmayan diğer aile bireyleri gözaltına alınamaz.
  2. Araçsallık: Gözaltına alma, şüphelinin hakim tarafından tutuklanmasını sağlamak amacıyla bir araçtır.
  3. Geçicilik: Gözaltına alma, geçici bir tedbirdir. Şüpheli, savcı veya hakim tarafından serbest bırakılabilir.
  4. Görünüşte Haklılık: Gözaltına alma işlemi, bazı zararların derhal gerçekleşebileceğine dair bir görünüm olduğu durumlarda uygulanır.
  5. Orantılılık: Gözaltına alma, başka bir tedbirle istenilen sonuca ulaşılabilecekse tercih edilmez.

Gözaltına alınmanın hukuka aykırı olması durumunda, şüpheli “haksız gözaltı tazminatı” talep etme hakkına sahiptir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), her sanığın etkili bir şekilde savunulma hakkına vurgu yapmıştır.

Gözaltına alınma sebepleri, Cumhuriyet savcısının şüpheli hakkında gözaltına alma kararı verebilmesi için iki ana şartı gerektirir: Gözaltına almanın soruşturma için zorunlu olması ve somut delillerin suç şüphesini göstermesi.

Çocukların gözaltına alınması için özel düzenlemeler vardır. 12 yaşından küçük çocuklar suç nedeniyle gözaltına alınamaz. 12 yaşından büyük çocuklar ise müdafii (avukatı) tarafından savunulma hakkına sahiptir. Çocukların kimliği ve eylemleri gizli tutulmalıdır.

Gözaltına Alma, Gözaltı Süresi ve İtiraz

Gözaltına alma süresi, bireysel suçlarda 24 saate kadar, toplu suçlarda ise 48 saate kadar uzatılabilir. Ancak savcılığın bu kararlarına itiraz hakkı şüpheli, müdafii, kanuni temsilci veya yakınlarına aittir. Gözaltına alma kararının hukuka aykırı olması durumunda, başvuru sahiplerine “haksız gözaltı tazminatı” talep etme hakkı tanınmıştır. Ayrıca, gözaltına alınan şüphili, 48 saat içinde hakim karşısına çıkarılmalıdır.

Gözaltına Alma, Gözaltı Süresi ve İtiraz Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve gözaltına alma, gözaltı süresi ve itiraz ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!