Faaliyetlerimiz

Başkasına Ait Kimlik Kimlik Bilgilerinin Kullanılması Suçu

İstanbul ceza avukatı kadromuz başkasına ait kimlik kimlik bilgilerinin kullanılması suçu ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması suçu, bir suç işleyen kişinin kendi suçundan dolayı cezai soruşturma veya kovuşturmadan kaçınmak için başkasının kimliğini kullanmasıdır. Örneğin, bir kişi hırsızlık yaparken yakalanıp, başkasına ait bir kimlik göstererek kendi kimliğini gizlemeye çalışırsa, bu suçu işlemiş olur.

Bu suç, Türk Ceza Kanunu‘nun 268. maddesinde düzenlenmiştir. Suçun unsurları şunlardır:

  1. İşlenen suç nedeniyle kişinin kendisi hakkında soruşturma veya kovuşturma başlatılmasını engellemek amacıyla başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması.
  2. Bu eylemin, iftira suçuna atıfta bulunan TCK’nın 267. maddesi hükümlerine tabi olması.
Başkasına Ait Kimlik veya Kimlik Bilgilerinin Kullanılması Suçu

Yargıtay uygulamasına göre, başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması suçunun işlenmesi için belirli şartlar bulunmaktadır:

  • Suçun işlenmesi, işlenen suç nedeniyle soruşturma veya kovuşturma başlatılmasını engellemek amacıyla olmalıdır.
  • Suçun işlenmesi, daha önce işlenmiş bir suç nedeniyle gerçekleşmelidir. Yani, suçu işleyen kişi önce kendi suçunu işlemiş olmalı ve ardından başkasının kimliğini kullanarak soruşturma veya kovuşturmadan kaçınmaya çalışmalıdır.

Başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması suçuyla iftira suçu karıştırılmamalıdır. İftira suçu, bir kişinin bilerek başkasına haksız suç isnat etmesiyle işlenirken, başkasının kimliğini kullanma suçu ise kendi suçundan kaçınmak için başkasının kimliğini kullanma eylemidir.

Suçun cezası, iftira suçunun cezasına atıfta bulunan TCK’nın 267. maddesi hükümlerine göre belirlenir. Etkin pişmanlık durumunda cezada indirim yapılabilir. Yargılama usulü ve görevli mahkeme ise asliye ceza mahkemesidir.

Başkasına Ait Kimlik Kimlik Bilgilerinin Kullanılması Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması suçu ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!