Faaliyetlerimiz

Başkası Yerine Cezaevine Girme Suçu Unsurları, Cezası, Avukatı

İstanbul ceza avukatı kadromuz başkası yerine cezaevine girme suçu ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Başkası yerine ceza infaz kurumuna veya tutukevine giriş suçu, hükümlü veya tutuklunun yerine geçerek bu kurumları kullanmayı cezalandıran bir suçtur.

Başkası Yerine Cezaevine Girme Suçunun Maddi Unsurları

Türk Ceza Kanunu‘na göre suç iki temel hareketten oluşur: failin kendisini hükümlü veya tutuklunun yerine koyması ve ardından ceza infaz kurumu veya tutukevine girmesi. Bu unsurların varlığıyla suç tamamlanır.

Adli Para Cezası, Erteleme ve HAGB

Hapis cezası 1 yıl veya altında olduğunda, başkası yerine ceza infaz kurumuna veya tutukevine girme suçu adli para cezasına çevrilebilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve cezanın ertelenmesi gibi alternatif yaptırımlar da uygulanabilir.

Başkası Yerine Cezaevine Girme Suçu

Suçun Şikayet Süresi ve Zamanaşımı

Suç, şikayete tabi olmadığı için savcılık tarafından resen soruşturulur. Herhangi bir şikayet süresi bulunmamaktadır. Şikayetten vazgeçme, ceza davasının düşmesine neden olmaz. Dava zamanaşımı süresi 8 yıldır.

Uzlaşma ve Görevli Mahkeme

Uzlaşma bu suç için geçerli değildir. Asliye ceza mahkemesi, başkası yerine ceza infaz kurumuna veya tutukevine girme suçu davalarını görür.

Soruşturma ve Kovuşturma Aşamaları

Soruşturma aşamasında kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilebilir. Kovuşturma aşamasında basit yargılama usulü uygulanarak yargılama yapılabilir.

Başkası yerine ceza infaz kurumuna veya tutukevine girme suçu, ciddi bir suç olup, adli süreçteki belirli unsurlara dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hukuki süreç, etkili bir şekilde yönetilmeli ve suçun işlenmesine karşı etkili önlemler alınmalıdır.

Başkası Yerine Cezaevine Girme Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve başkası yerine cezaevine girme suçu ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!